REGULAMIN

określający obowiązki Spółdzielni i jej członków w zakresie napraw wewnątrz lokalu

 

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (jednolity tekst Dz. U. Nr 54 z 1995 r., poz. 288 z późniejszymi zmianami).

2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst Dz. U. Nr 119 z 2003 r., poz. 1116).

3. Statut Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach.

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

1. Członkowie Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali, właściciele lokali nie będący członkami Spółdzielni obowiązani są do napraw wewnątrz lokali zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu.

2. Naprawami w rozumieniu niniejszego regulaminu są roboty konserwacyjne, remontowe oraz wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów instalacji, wykończenia i wyposażenia lokali.

II. PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW W ZAKRESIE NAPRAW WEWNĄTRZ LOKALU

§ 2.

1. Naprawy wewnątrz lokalu należące do obowiązków Spółdzielni:

1) stolarka okienna dachowa (okna połaciowe),

2) piony (przewody spustowe) instalacji wodno-kanalizacyjnej,

3) instalacja gazowa do zaworu przed kuchenką,

4) piony instalacji ciepłej wody, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,

5) główne pionowe ciągi instalacji elektrycznej do zabezpieczenia w lokalu,

Uwaga: W/w naprawy finansowane są z funduszu na eksploatację i remonty Spółdzielni.

2. Naprawy wewnątrz lokalu należące do obowiązków członka Spółdzielni:

1) podłoża pod posadzki, posadzki, tynki, okładziny ścienne,

2) drzwi,

3) okna (możliwość dofinansowania do wymiany stolarki okiennej określona odrębnie),

4) kuchnie elektryczne, gazowe, sedesy, wanny, zlewozmywaki, umywalki wraz z syfonami, bateriami, zaworami czerpalnymi, zaworami zwrotnymi, wodomierzami (z wyjątkiem legalizacji wodomierzy),

5) osprzęt, aparaty domofonowe, przewody elektryczne i zabezpieczenia instalacji elektrycznej wewnątrz lokalu wraz z żarówkami na klatce schodowej,

6) przewody odpływowe urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych w tym niezwłoczne usuwanie ich drożności,

7) rozprowadzenia zimnej i ciepłej wody do zaworu odcinającego przy pionie,

8) roboty malarskie ścian, sufitów, okien, drzwi, instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami.

§ 3.

1. Członek Spółdzielni jest obowiązany utrzymać lokal i pomieszczenie do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz zobowiązany jest dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania jak: windy, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów i inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku, zieleń, chodniki, itp.

2. Poza naprawami, o których mowa wyżej członek jest obowiązany do naprawiania szkód powstałych z jego winy. Odpowiedzialność członka i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkałych (oraz ich dzieci) za powstałą szkodę jest solidarna.

3. Zmiany konstrukcyjne (stawianie ścianek działowych, rozbieranie tych ścian, przebudowa balkonów, przeróbki instalacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, itp.) mogą być wykonane tylko za pisemną zgodą Spółdzielni.

§ 4.

1. W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii. Jeżeli osoba ta jest nieobecna lub odmawia udostępnienia lokalu, Spółdzielnia ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale.

2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność pełnoletniej osoby z niego korzystającej, Spółdzielnia jest obowiązana zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby; z czynności tych sporządza się protokół.

3. Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osoba korzystająca z lokalu powinna także udostępnić Spółdzielni lokal w celu:

1) dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,

2) zastępczego wykonania przez Spółdzielnię prac obciążających członka Spółdzielni albo właściciela lokalu nie będącego członkiem Spółdzielni.

4. Jeżeli lokal lub budynek wymaga remontu obciążającego Spółdzielnię, przebudowy lub przeprowadzenia modernizacji, Spółdzielnia może żądać od osób korzystających z tego lokalu lub budynku jego udostępnienia w celu wykonania koniecznych robót po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 5.

1. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach.

2. Traci moc Regulamin określający obowiązki Spółdzielni i jej członków w zakresie napraw wewnątrz lokalu oraz zasad rozliczeń Spółdzielni z członkami zwalniającymi lokale" uchwalony przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach w dniu 21 września 1999 r.

                  Sekretarz                                                            Przewodniczący

Rady Nadzorczej Mł.S.M. w Suwałkach                     Rady Nadzorczej Mł.S.M. w Suwałkach

 

 

Niniejszy regulamin został przyjęty przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach Uchwałą Nr 33/2003 z dnia 22 września 2003 r.

 

 

Spis aktów prawnych