REGULAMIN

rozliczeń finansowych Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z członkami z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych

 

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (jednolity tekst Dz. U. Nr 54 z 1995 r., poz. 288 z późniejszymi zmianami).

2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst Dz. U. Nr 119 z 2003 r., poz. 1116).

3. Ustawa z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (jednolity tekst Dz. U. Nr 119 z 2003 r., poz. 115).

4. Ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z 2000 r. z późniejszymi zmianami).

5. Statut Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach.

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

1. Wkładem mieszkaniowym jest kwota wniesiona przez członka Spółdzielni na pokrycie części kosztów budowy przypadających na dany lokal mieszkalny.

2. Wysokość wkładu mieszkaniowego ustala się jako różnicę między kosztem budowy przypadającym na lokal a uzyskaną przez Spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu.

3. Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez Spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

§ 2.

1. Wkładem budowlanym jest kwota odpowiadająca całości kosztów budowy przypadających na dany lokal.

2. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez Spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

II. ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI ZWALNIAJĄCYMI DO DYSPOZYCJI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIA ZAJMOWANE NA WARUNKACH WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU

§ 3.

1. Po opróżnieniu lokalu zajmowanego na warunkach własnościowego prawa do lokalu (przekazaniu tego lokalu do dyspozycji Spółdzielni), Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład budowlany zwaloryzowany według aktualnej wartości rynkowej lokalu.

2. Wartością rynkową lokalu jest wartość określona na podstawie przepisów działu IV rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

§ 4.

1. Jeżeli między datą wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a datą ustanowienia nowego prawa do tego lokalu uległa istotnej zmianie wartość rynkowa lokalu, członek zawierający umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu wnosi wkład budowlany zwaloryzowany według aktualnej wartości rynkowej lokalu.

2. Wypłata wkładu budowlanego osobie uprawnionej następuje w terminie 30 dni od daty ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz osoby obejmującej lokal.

3. Przysługująca uprawnionemu wartość własnościowego prawa do lokalu, nie może być wyższa od kwoty, jaką Spółdzielnia jest w stanie uzyskać od następcy obejmującego dany lokal.

4. Z wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu potrąca się wszelkie długi wobec Spółdzielni związane z lokalem, koszty wyceny wartości lokalu, nie wniesioną przez członka część wkładu budowlanego, a w przypadku, gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez Spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu - potrąca się kwotę nie spłaconego kredytu wraz z odsetkami.

III. ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI ZWALNIAJĄCYMI DO DYSPOZYCJI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIA ZAJMOWANE NA ZASADACH LOKATORSKIEGO PRAWA DO LOKALU

§ 5.

1. W wypadku wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie obciążonego kredytem Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy albo wniesioną jego część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. Wypłata następuje w terminie do 30 dni od daty ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz osoby obejmującej lokal.

2. W wypadku wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego obciążonego zadłużeniem kredytowym Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy, zwaloryzowany według wartości rynkowej, powiększony o nominalną spłatę kredytu mieszkaniowego bez odsetek w terminie 30 dni od daty ustanowienia spółdzielczego prawa do tego lokalu na rzecz osoby obejmującej lokal.

3. Przysługujący osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy ustalony na podstawie ust. 1 i 2 nie może być wyższy od kwoty, jaką Spółdzielnia jest w stanie uzyskać od następcy obejmującego dany lokal. Z wyliczonego wkładu mieszkaniowego Spółdzielnia potrąca wszelkie długi związane z lokalem i koszty wyceny wartości rynkowej lokalu.

§ 6.

1. Członek obejmujący na warunkach lokatorskich mieszkanie zajmowane przez poprzedniego członka, również na warunkach lokatorskich, obowiązany jest z zastrzeżeniem ust. 2 wnieść środki na wkład mieszkaniowy w wartości należnej poprzedniemu użytkownikowi lokalu oraz przyjąć do spłaty ewentualne zadłużenie kredytowe wraz z odsetkami ciążące na tym lokalu mieszkalnym.

2. Jeżeli między datą wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego a datą ustanowienia nowego prawa do tego lokalu uległa istotnej zmianie wartość rynkowa lokalu, członek zawierający umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu wnosi wkład mieszkaniowy zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu. Nie dotyczy to osób, którym przysługuje roszczenie przewidziane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

IV. ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI PRZEKSZTAŁCAJĄCYMI UPRAWNIENIA DO ZAJMOWANYCH MIESZKAŃ Z LOKATORSKIEGO PRAWA DO LOKALU NA WŁASNOŚCIOWE

§ 7.

1. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

2. Umowę o przekształcenie prawa do lokalu Spółdzielnia zawiera z członkiem po dokonaniu przez niego wpłaty wkładu budowlanego w wysokości wartości rynkowej lokalu. Na poczet wkładu budowlanego zalicza się wkład mieszkaniowy członka zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu. Członek zobowiązany jest spłacić wszelkie długi związane z tym lokalem i koszty wyceny wartości rynkowej lokalu.

3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje członkom posiadającym spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali, których koszt budowy sfinansowany został przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

§ 8.

1. Szczegółowe zasady rozliczeń, terminy wnoszenia opłat (rat) określa zawarta z członkiem umowa.

2. Ewentualne bonifikaty i warunki finansowe określa statut Spółdzielni.

V. ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI PRZEKSZTAŁCAJĄCYMI UPRAWNIENIA DO ZAJMOWANYCH MIESZKAŃ Z LOKATORSKIEGO PRAWA DO LOKALU NA ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ

§ 9.

1. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego przed podpisaniem notarialnego aktu przeniesienia własności lokalu:

1) wniesienia opłaty na pokrycie kosztu wyceny wartości rynkowej lokalu,

2) spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,

3) spłaty przypadającego na jego lokal ewentualnego uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku,

4) spłaty przypadających na jego lokal ewentualnych zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości w której znajduje się lokal,

5) spłaty zadłużenia z tytułu opłat za używanie lokalu,

6) wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego - w stosunku do mieszkań obciążonych odsetkami wykupionymi przez budżet państwa na podstawie Ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 1996 r nr 5. poz. 32 z późn. zm. ) przeniesienia własności dokonuje się na warunkach finansowych określonych w tej ustawie.

2. Wysokość wkładu mieszkaniowego waloryzuje się proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.

3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje członkom posiadającym spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali, których koszt budowy sfinansowany został przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

VI. ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI PRZEKSZTAŁCAJĄCYMI UPRAWNIENIA DO ZAJMOWANYCH LOKALI Z WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU NA ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ

§ 10.

Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego przed podpisaniem notarialnego aktu przeniesienia własności lokalu:

1) spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,

2) spłaty przypadającego na jego lokal ewentualnego uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku,

3) spłaty przypadających na jego lokal ewentualnych zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,

4) spłaty zadłużenia z tytułu opłat za używanie lokalu.

VII. ZAMIANA MIESZKAŃ TYPU LOKATORSKIEGO

§ 11.

Na wniosek zainteresowanych stron Spółdzielnia dokonuje zamiany mieszkań typu lokatorskiego, po spłacie wszelkich długów związanych z zamienianymi lokalami. Rozliczenie wkładów w wyniku zamiany może być dokonane poprzez:

1) ustanowienie wartości rynkowej przez rzeczoznawcę majątkowego lub

2) zawarcia ugody na cenę 1 m2 p. u. mieszkania do rozliczenia wkładów zamienianych mieszkań.

W przypadku wyceny wartości rynkowej mieszkań przez rzeczoznawcę koszty wyceny ponoszą wnioskodawcy zamian.

VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 12.

1. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach.

2. Traci moc Regulamin rozliczeń finansowych Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z członkami z tytułu wkładów budowlanych i mieszkaniowych w eksploatowanych zasobach mieszkaniowych uchwalony przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach w dniu 23 listopada 1999 r.

3. Traci moc Uchwała Nr 4/2002 Rady Nadzorczej Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z dnia 25.03.2002 r. w sprawie ustalenia zasad pokrycia kosztów wyceny wartości rynkowej lokalu mieszkalnego.

 

                  Sekretarz                                                              Przewodniczący

Rady Nadzorczej Mł.S.M. w Suwałkach                     Rady Nadzorczej Mł.S.M. w Suwałkach

 

Niniejszy regulamin został przyjęty przez Radę Nadzorczą Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach Uchwałą Nr 32/2003 z dnia 22 września 2003 r.

 

 

Spis aktów prawnych

 


UCHWAŁA NR 17/2006

Rady Nadzorczej Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z dnia 18 grudnia 2006 r.

w sprawie:

zmian do "Regulaminu rozliczeń finansowych Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z członkami z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych".

 

Działając na podstawie § 95 ust. 2 Statutu Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach, Rada Nadzorcza Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach postanawia:

§ 1.

Uchwalić zmiany do "Regulaminu rozliczeń finansowych Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z członkami z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych" w brzmieniu ujętym Załącznikiem Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Sekretarz

RN MSM w Suwałkach

Przewodniczący

RN MSM w Suwałkach

Spis aktów prawnych


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 17/2006

Rady Nadzorczej MSM w Suwałkach

 z dnia 18 grudnia 2006 r.

ZMIANY

do "Regulaminu rozliczeń finansowych Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach z członkami z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych"

 

1. Par. 7 o treści:

1. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

2. Umowę o przekształcenie prawa do lokalu Spółdzielnia zawiera z członkiem po dokonaniu przez niego wpłaty wkładu budowlanego w wysokości wartości rynkowej lokalu. Na poczet wkładu budowlanego zalicza się wkład mieszkaniowy członka zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu. Członek zobowiązany jest spłacić wszelkie długi związane z tym lokalem i koszty wyceny wartości rynkowej lokalu.

3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje członkom posiadającym spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali, których koszt budowy sfinansowany został przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

otrzymuje brzmienie:

1. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego:

1) spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,

2) spłaty przypadającego na ten lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku,

3) spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,

4) spłaty zadłużenia z tytułu opłat za używanie lokalu,

5) wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli Spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez Spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.

2. Wpływy z wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt. 5, przeznacza się na spłatę podlegającego odprowadzeniu do budżetu państwa umorzeniu kredytu obciążającego dany lokal oraz w pozostałej części na uzupełnienie funduszu remontowego Spółdzielni.

3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje członkom posiadającym spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali, których koszt budowy sfinansowany został przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

2. W par. 9 ust. 1 pkt. 6 skreśla się początkowy zapis o treści:

wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego - .

3. W par. 9 ust. 1 dodaje się pkt. 7 o treści:

7) wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli Spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez Spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.

 

Sekretarz

RN MSM w Suwałkach

Przewodniczący

RN MSM w Suwałkach

 

Spis aktów prawnych